ACTIVE AWARD

OUTSTANDING SERVICE
Gordon I. Dameron Active Award


1981-1982 Kenneth R. Synder, Jr.
1982-1983 Jesse R. Hurt
1983-1984 George H. Williams, Jr.
1984-1985 Robert M. Broome
1985-1986 None
1986-1987 Paul M. Adams
1988-1989 Paul Hostetler & Joseph Hall
1989-1990 Dennis W. McNaughton
1990-1991 Floyd Proffitt
1991-1992 Jeffrey Shawver
1992-1993 Tommy Cantrell
1993-1994 Hassel E. DeShazo
1994-1995 Doug Stover & Jack Rhoden
1995-1996 Robert D. Carroll
1996-1997 Roy N. McFarland, Jr.
1997-1998 Kathleen T. Dye
1998-1999 None
1999-2000 Michael D. Thuot
2000-2001 Guy Tomberlin
2001-2002 John B. Seay, Jr.
2002-2003 Dennis Martinelli
2003-2004 Geary Showman
2004-2005 James T. Moore
2005-2006 Wayne Kushner
2006-2007 James Anjam
2007-2008 Richard Witt
2008-2009 Paul Rimel
2009-2010 Richard Grace
2010-2011 Skip Harper
2011-2012 Curt Campbell
2012-2013 Shawn Strausbaugh
2013-2014 Dustin McLehaney
2014-2015 Bill Aldridge
2015-2016 Geary Showman
2016-2017 Ron Clements

ACTIVE AWARD
LIFETIME MEMBERSHIP
D. Paul Jack Active Award


1988-1989 Edward J. Baldwin, Jr.
1989-1990 George H. Williams, Jr.
1990-1991 Kenneth R. Snyder, Sr.
1991-1992 Jesse R. Hurt
1992-1993 Douglas Stover
1993-1994 Ernest “Bud” Lester
1994-1995 Paul Hostetler
1995-1996 Paul M. Adams
1996-1997 Michael D. Redifer
1997-1998 Hassel E. DeShazo
1998-1999 Kathleen T. Dye
1999-2000 None
2000-2001 William F. Hines
2001-2002 Larry Dehaven
2002-2003 Lawrence Nuckols
2003-2004 Roy McFarland, Jr.
2004-2005 Guy Tomberlin
2005-2006 Stephen P. Borders
2006-2007 Charles Gerber
2007-2008 James T. Moore
2008-2009 Geary Showman
2009-2010 Dennis Martinelli
2010-2011 John B. Seay, Jr.
2011-2012 Wayne Kushner
2012-2013 Rick Witt
2013-2014 Emory Rodgers
2014-2015 Paul Rimel
2015-2016 Curt Campbell
2016-2017 Bob Adkins/Skip Harper

ASSOCIATE AWARD

OUTSTANDING SERVICE
David L. Carr Associate Award


1981-1982 William E. Foley
1982-1983 John V. Duley
1983-1984 J. C. Nuckols
1984-1985 Lawrence R. Muse
1985-1986 None
1986-1987 David Maupin
1987-1988 Ronald Bryant
1988-1989 Robert W. Price
1989-1990 Fred Borden, Jr.
1990-1991 Billy E. Leeder
1992-1993 James B. Muncy
1993-1994 John Otto
1994-1995 Danny & Laurie Crigler
1995-1996 James B. Hyler
1996-1997 J. C. Nuckols
1997-1998 James S. Steinle
1998-1999 Thomas C. Roberts
1999-2000 David Johnston
2000-2001 David L. Maupin
2001-2002 Lorrie Norton
2002-2003 Allen Tryall
2003-2004 Jonathan Sargeant
2004-2005 None
2005-2006 None
2006-2007 None
2007-2008 Jay Otto
2008-2009 None
2009-2010 Richard (Dick) Maher
2010-2011 None
2011-2012 Tom Harlan

2012-2013 Vic Hines
2013-2014 Susan Milhoan
2014-2015 None
2015-2016 None
2016-2017 None

ASSOCIATE AWARD

LIFETIME MEMBERSHIP
John A. Otto Associate Award


1988-1989 Cecil F. Hardee, Sr.
1989-1990 J. Richard Maher
1990-1991 David L. Carr
1991-1992 Robert W. Price
1992-1993 ------
1993-1994 Billy E. Leeder
1994-1995 James B. Muncy
1995-1996 Thomas C. Roberts
1996-1997 Tom Kreutzer
1997-1998 James S.Steinle
1998-1999 John Otto
1999-2000 ------
2000-2001 Herbert L.Joyner
2001-2002 Laurie/Danny Crigler
2002-2003 Dave Johnson
2003-2004 ------
2004-2005 ------
2005-2006 ------
2006-2007 David Maupin
2007-2008 ------
2008-2009 ------
2009-2010 ------
2010-2011 Jay Otto
2011-2012 Mike Thuot
2012-2013 Jonathan Sargeant
2013-2014 None
2014-2015 Craig Simounet
2015-2016 Vic Hines
2016-2017 None

CODE DEVELOPMENT LEADERSHIP AWARD
Jack A. Proctor Sr. Active Award


2011-2012 Guy Tomberlin
2012-2013 Richard Grace
2013-2014 Shawn Strausbaugh
2014-2015 Bob Adkins
2015-2016 Vernon Hodge/Jim Moore
2016-2017 Rick Witt